Kolegij Research Excellence

Svaki se student prije ili kasnije tijekom studija nađe u situaciji da treba doći do nekih podataka pa ih potom obraditi i prezentirati; ako ne tijekom studija kroz seminarske i druge radove, onda zasigurno na kraju studija kada treba napisati završni, diplomski ili doktorski rad. Kako bi se pomoglo studentima i osigurala im se potrebna znanja, pri Sveučilištu u Splitu otvara se besplatni online kolegij RESEARCH EXCELLENCE koji su izradili znanstvenici i stručnjaci sa sveučilišta SEA-EU alijanse.

Studenti će po prvi puta imati priliku da pohađanjem online kolegija koji se otvara u veljači 2022. godine steknu znanja koja su im potrebna za istraživačke aktivnosti. Prijaviti se na mogu zaista svi, bez obzira na razinu studija ili sastavnicu na kojoj studiraju. Ono što je važno naglasiti jest da program ne moraju odslušati u cijelosti odjednom, već ovisno o svom slobodnom vremenu – mogu se priključivati i pohađati modul po modul.

Oni studenti koji odslušaju cijeli program (svih šest modula), steći će ukupno 3 ECTS boda. Stečeni im se bodovi mogu naknadno priznati na svom fakultetu sukladno Pravilniku o priznavanju izvannastavnih aktivnosti na Sveučilištu u Splitu. U protivnom, ako odslušaju manji broj modula (koje mogu kombinirati ovisno o interesima) steći će 0,5 ECTS boda po modulu.

Moduli koje imaju na raspolaganju su sljedeći:

1.            Planning the research in the context of the existing knowledge (voditelj: doc. dr. sc. Luka Vukić)

2.            Data collection, interpretation, and presentation (voditelj: prof. dr. sc. Aleksandra Bonnici)

3.            Responsible research (voditelj: prof. dr. sc. Ana Marušić)

4.            Technology transfer (voditelj: prof. dr. sc. Leandra Vranješ Markić)

5.            Writing a research article (voditelj: doc. dr. sc. Bernarda Lovrinčević)

6.            Publishing a research article (voditelj: izv. prof. dr. sc. Željana Bašić)

U kreiranju programa su sudjelovali nastavnici Sveučilišta u Splitu u suradnji s ostalim nastavnicima SEA-EU alijanse. Kako navodi izv. prof. dr. sc.  Željana Bašić, voditeljica izrade ovog programa, upravo ovaj kolegij će studentima pružiti znanja i vještine potrebne za planiranje istraživanja u kontekstu postojećeg znanja, prikupljanje podataka, interpretaciju i prezentaciju, odgovorno istraživanje, prijenos tehnologije, pisanje znanstvenog članka i objavljivanje znanstvenog članka. Studenti će završetkom ovog kolegija steći temeljne sposobnosti za ispunjavanje glavnih načela istraživačkog rada te tako promovirati izvrsnost u istraživanju.

O važnosti uvođenja ovakvih programa govori i  prorektorica prof. dr. sc. Leandra Vranješ Markić: „Ovaj predmet je dio aktivnosti usmjerenih  na čvršće povezivanje istraživanja i obrazovanja, posebno u međunarodnom i interdisciplinarnom kontekstu. Dio polaznika sudjelovat će u pilot akcijama, istraživanjima za diplomski rad u partnerskom SEA-EU sveučilištu te ljetnim istraživačkim praksama u tvrtkama i institucijama SEA-EU zemalja. Njihova će iskustva doprinijeti  izgradnji održivog sustava potpore istraživačkim aktivnostima studenata na razini SEA-EU alijanse“.

Važno je napomenuti da će online program biti otvoren trajno, ali će studenti koji se prijave od veljače do lipnja 2022. godine imat osiguran mentorski rad s voditeljima modula.

Kolegiju se može pristupiti putem sljedeće poveznice: https://mod.srce.hr/course/view.php?id=454 (ulazak je omogućen preko AAI identiteta).