2. Forum studenata Teologija u interdisciplinarnom dijalogu (TID) na temu Žena jučer, danas i sutra. Teološke, filozofske i društvene perspektive uloge i mjesta žene u Crkvi i društvu, okupio je jedanaest studenata koji su svojim izlaganjem raspravljali o temi Foruma. Ovogodišnji Forum je bio usmjeren interdisciplinarnom istraživanju mjesta i uloge žene u suvremenom društvu i Crkvi te izazovima koje tkz. žensko pitanje predstavlja teološkoj misli u kontekstu suvremenog demokratskog društva. Navedena tema obrađena je studentskim izlaganjima koji će na jesen rezultirati znanstvenim člancima koji će biti objavljeni u zborniku radova.

Na Forumu su sa svojim radovima i izlaganjima sudjelovali: Karlo Ovčar, Maja Golub Krajina, Kristina Vujica, Dario Perković, Marija Piskulić i Karla Njegrić, Lidija Piskač, Nikola Nikolić, Josip Ulić, Ana Peroš i Bruno Petrušić.

U svojem izlaganju, Karlo se bavio pitanjem ravnopravnosti muškarca i žene u odabranim kršćanskim denominacijama. Maja je izlagala na temu ravnopravnosti spolova uz posebni naglasak na specifikum žene i njen položaj u društvu i Crkvi. Kristina se bavila shvaćanjem žena u Crkvi u svjetlu rasprava o rodnoj teoriji. Dario je tematizirao odnose između rodne jednakosti, ravnopravnosti i pravednosti. Marija i Karla su se u zajedničkom radu koji je izložila samo Marija, bavile filozofskim i sociološkim poimanjima žene te je predstavila rezultate ankete koju su napravile za potrebe sudjelovanja na Forumu. Lidija je izlagala o ženama iz Isusovog rodoslovlja, a Nikola o rodnim teorijama u medijima i društvu iz teološke perspektive. Josip je izlagao na temu percepcije pobačaja iz crkvene i feminističke perspektive. Ana je predstavila pogled blaženog Ivana Merza na ženu, njeno poslanje i afirmaciju. Bruno je predstavio glavne naglaske iz teološkog časopisa Concilium iz 2014. koji je posvećen temi teologije i roda.

U sklopu Foruma sudionici su posjetili Salonu te su se pod vodstvom kolegice Snježane Šimić upoznali s tim antičkim lokalitetom.

Bruno Petrušić

FOTOGALERIJA: