3. Zdravlje i blagostanje

U petak, 16. svibnja 2025. godine, na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu održan je znanstveno-stručni skup pod naslovom „Reproduktivna etika i antropologija (ne)plodnosti: znanstveni, bioetički i teološki obzori“. Skup je okupio znanstvenike, liječnike i stručnjake iz različitih disciplina s ciljem interdisciplinarne rasprave o suvremenim izazovima i pitanjima vezanima uz plodnost, neplodnost i pristupe reproduktivnom zdravlju.

Skup je pozdravnom riječju otvorio prodekan za znanost prof. dr. sc. Ivan Bodrožić. Kroz tri tematske sesije sudionici su imali priliku poslušati niz izlaganja koja su obuhvatila biblijske, medicinske, bioetičke, pravne i teološke perspektive ove osjetljive i društveno važne teme.

U prvoj sesiji izlagali su: doc. dr. sc. Miljenka Grgić o biblijskom razumijevanju plodnosti i neplodnosti, izv. prof. prim. dr. sc. Jelena Marušić i dr. Stipe Dumančić o suvremenim medicinskim izazovima u liječenju neplodnosti te prim. dr. sc. Boris Ujević o restorativnoj reproduktivnoj medicini kao alternativnom pristupu metodama medicinski potpomognute oplodnje.

Druga sesija bila je posvećena kliničkim, dijagnostičkim i pravnim aspektima (ne)plodnosti. Lorena Šamal govorila je o postabortivnom sindromu u kontekstu neuspjelih pokušaja MPO-a, izv. prof. dr. sc. Marija Ćurlin predstavila je Billingsovu ovulacijsku metodu kao alat za samopraćenje i dijagnostiku, dok je doc. dr. sc. Nevena Aljinović izložila pravnu regulaciju MPO-a u Republici Hrvatskoj i odabranim europskim državama.

U trećoj sesiji obrađene su dublje etičke i antropološke dimenzije reproduktivne medicine. Doc. dr. sc. Boris Bačić izložio je povezanost rodne ideologije, MPO-a i genomske hibridizacije s eugeničkim praksama. Doc. dr. sc. Damir Šehić govorio je o bioetičkim dilemama vezanim uz pohranu i selekciju embrija, dok su prof. dr. sc. Suzana Vuletić i doc. prim. dr. sc. Ružica Palić Kramarić predstavile izazove prenatalnog razvoja iz perspektive bioetike i kliničke medicine.

Zaključci skupa istaknuli su potrebu za sveobuhvatnim i integriranim pristupom problematici (ne)plodnosti – onim koji uključuje znanstvenu utemeljenost, medicinsku odgovornost, pravnu jasnoću te teološko i antropološko promišljanje. Posebno je naglašena važnost pružanja interdisciplinarne podrške parovima koji se suočavaju s neplodnošću, uključujući pastoralnu, psihološku i stručnu pomoć.

Skup je zaključen zajedničkim promišljanjem i pozivom na daljnju suradnju znanstvenih, medicinskih i crkvenih institucija u promicanju cjelovitog pristupa reproduktivnoj etici i bioetici. Velik odaziv sudionika i bogatstvo izloženih tema još su jednom potvrdili važnost i aktualnost ovakvih interdisciplinarnih susreta u suvremenom društvenom i znanstvenom kontekstu.

FOTOGALERIJA

Strucni_skup-1.jpg Strucni_skup-10.jpg Strucni_skup-11.jpg

Strucni_skup-12.jpg Strucni_skup-13.jpg Strucni_skup-14.jpg

Strucni_skup-15.jpg Strucni_skup-16.jpg Strucni_skup-17.jpg

Strucni_skup-18.jpg Strucni_skup-19.jpg Strucni_skup-2.jpg

Strucni_skup-20.jpg Strucni_skup-21.jpg Strucni_skup-22.jpg

Strucni_skup-23.jpg Strucni_skup-24.jpg Strucni_skup-25.jpg

Strucni_skup-26.jpg Strucni_skup-27.jpg Strucni_skup-29.jpg

Strucni_skup-3.jpg Strucni_skup-30.jpg Strucni_skup-31.jpg

Strucni_skup-32.jpg Strucni_skup-33.jpg Strucni_skup-34.jpg

Strucni_skup-35.jpg Strucni_skup-4.jpg Strucni_skup-5.jpg

Strucni_skup-6.jpg Strucni_skup-7.jpg Strucni_skup-8.jpg

Strucni_skup-9.jpg