Sveučilište u Splitu već 21 godinu podržava i aktivno sudjeluje u organizaciji Festivala znanosti.
Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu uključio se radionicom "Društvene mreže u župnoj evangelizaciji" koju vode doc. dr. sc. Emanuel Petrov i mr. sc. Ante Rako. Radionica ima za cilj povezati različite grupe koje djeluju u
župnom pastoralu kao i sve druge zainteresirane kanalima društvenih mreža na Facebooku, Tik-toku, Instagramu, platformi X i Whatsapp kanalu. Radionica će se održati u četvrtak, 8. 5. 2025. 16:30, u Pastoralnom centru župe sv. Petra ap. Priko, Trg sv. Petra 1, 21310 Omiš.
Ove godine tema Festivala znanosti je MREŽA. Ovaj događaj ima za cilj popularizirati znanost među širom javnosti kroz prezentaciju aktivnosti i dostignuća u području znanosti te poboljšati percepciju znanstvenika u javnosti i motivirati mlade ljude da se bave istraživanjem i stjecanjem novih znanja.
Mreža
-
naprava od različitih materijala ispletena na jednaka oka [ribarska mreža; teniska (odbojkaška) mreža]
-
pren. raširen povezan sistem cesta, kanala itd., ukupnost povezanih ustanova i poduzeća [vodovodna mreža; električna mreža]
-
organizacija više izvora podataka ili radnih i informativnih cjelina; sistem, sustav
-
int.
a. razg. naziv za Internet
b. razg. naziv za web, sustav za prijenos podataka na Internetu
c. niz međusobno povezanih računalnih sustava
Mrežom nazivamo svaki sustav međusobno povezanih elemenata u prostoru i vremenu. Splet linija koje se rascvjetavaju iz središta vizualna je metafora mreže, a simbolizira kretanje i povezivanje ljudi, ideja i informacija. Mnoštvo takvih ‘cvjetova’, nasumično raspoređenih u stvarnom ili virtualnom prostoru, sliči spektakularnom vatrometu uprizorenom za proslavu znanja, susreta, razmjene - svega onoga što Festival znanosti promiče.
Uz angažman sastavnica Sveučilišta u Splitu u program su se uključili i muzeji, instituti, KBC Split, Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, dječji vrtići, osnovne i srednje škole te brojne udruge.