Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti

Odbor za nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti raspisao je Natječaj za dodjelu nagrada HAZU. Nagrade se dodjeljuju domaćim i inozemnim autorima za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj čija djela su doprinos od iznimnog i trajnog značenja za RH.

Prijedlozi se upućuju Odboru za nagrade HAZU do 31. siječnja 2024., na adresu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zagreb, Trg Nikole Šubića Zrinskog 11. Nagrade, koje se sastoje od plakete i povelje, dodjeljuju se svake godine 29. travnja prigodom Dana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Natječaj je objavljen u Narodnim novinama broj 134 od 8. studenoga 2023.

Europski Forum Alpbach

Udruga Klub Alpbach Hrvatska raspisuje natječaj za dodjelu 7 stipendija za sudjelovanje na ovogodišnjem Europskom Forumu Alpbach koji se održava od 20.8. do 2.9. u Alpbachu u austrijskoj pokrajini Tirol. Vrijednost jedne stipendije iznosi 2.500 EUR i pokriva:

1. Sudjelovanje na Europskom Forum Alpbach
  2. Džeparac u visini 260 EUR (20 EUR/dan)*
  3. Smještaj s doručkom
  4. Lokalni javni prijevoz u Austriji
  5. Posjete lokalnim turističkim atrakcijama u Austriji

Europska komisija

Europska komisija objavila je poziv za podnošenje prijava za izbor članova stručnih skupina za svojih pet misija:

1. Prilagodba klimatskim promjenama i društvene transformacije;
  2. Rak;
  3. Zdravi oceani, mora, obalne i unutarnje vode;
  4. Klimatski neutralni i pametni gradovi te
  5. Zdravlje tla i hrana.

Poziv je otvoren do 2. veljače

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti

Odbor za nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti raspisao je NATJEČAJ ZA DODJELU NAGRADA HRVATSKE AKADEMIJE ZNANOSTI I UMJETNOSTI koje se dodjeljuju domaćim i inozemnim autorima za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj čija djela su doprinos od iznimnog i trajnog značenja za Republiku Hrvatsku.

Prijedlozi se upućuju Odboru za nagrade HAZU do 31. siječnja 2022. godine. Nagrade, koje se sastoje od plakete i povelje, dodjeljuju se svake godine 29. travnja prigodom Dana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Više informacija na poveznici: https://www.info.hazu.hr/2021/11/natjecaj-za-dodjelu-nagrada-hrvatske-akademije-znanosti-i-umjetnosti/

Usprkos izazovima uvjetovanih pandemijom COVID-19, Festival znanosti Split neće izostati ni ove godine te će se održati od 10.-15. svibnja, na temu Kultura znanosti. Većina aktivnosti će se održavati online, uživo putem ZOOM platforme ili već snimljenih prezentacija, koje će se nalaziti na Youtube kanalu Sveučilišta u Splitu. Dio aktivnosti koji je predviđen za održavanje uživo, održat će se uz poštivanje svih epidemioloških mjera i preporuka.

Ovogodišnja tema festivala potiče nas da se zapitamo: Što je kultura i gradimo li kulturu znanosti?

Otvoren je natječaj za studentske projekte na kojeg se mogu prijaviti studentske udruge registrirane pri Sveučilištu u Splitu, te grupe studenata i studenti pojedinci koji studiraju na Sveučilištu u Splitu.

Natječajem će se financirati kategorije programa/projekata:

• kultura, umjetnost i sveučilišni mediji
  • znanost i tehnologija
  • studentski sport

Maksimalni iznos za financiranje po projektu iznosi 35.000,00 kn . Prijave na natječaj podnose se online putem preko aplikacije na linkuhttp://natjecaji.unist.hr/

Za podršku u pripremi i provedbi studentskih projekata stoji vam na raspolaganju Služba za projekte KBF-a.

| Doris Žuro Služba za znanstveno-istraživačke projekte | Natječaj |

Studentski centar Split objavio je natječaj za studentske projekte na koji su prihvatljivi prijavitelji: student pojedinac, studentski zbor i studentske udruge.

Moguće je prijaviti projekt u tri kategorije:

• Sport
  • Znanstvene i edukacijske aktivnosti

Povodom 400. obljetnice tiska zbirke Sacrae cantiones časopis Cantus posvetio je dva članka hrvatskom skladatelju Ivanu Lukačiću. Akademik Ennio Stipčević u članku piše o međunarodnom znanstveno-umjetničkom simpoziju „Ivan Lukačić, kapelnik splitske prvostolnice“ i nosaču zvuka ansambla MUSICA ADRIATICA koji je predstavljen u završnom programu simpozija.

Časopis Cantus službeno je glasilo Hrvatskog društva skladatelja i jedini časopis u Hrvatskoj posvećen isključivo domaćoj glazbi. Izdanja časopisa dostupna su na http://www.hds.hr/cantus-casopis/

| Doris Žuro, Služba za znanstveno-istraživačke projekte |